Gładzie gipsowe

Remonty Śląsk - gładź gipsowa

Gładzie gipsowe – czyli troszkę wiedzy w małej pigułce. 

Dość często sami sobie zadajemy pytania lub inni ludzie, potencjalni klienci oczekują informacji od nas – jako firmy remontowej na nurtujące wszystkich pytania dotyczące powyższego zagadnienia. Czym właściwie jest gładź? Do jakich celów służy? Jakie jest przeznaczenie gładzi? No i oczywiście najważniejsze pytanie – Jak my, jako firma remontowa traktujemy to zagadnienie w swojej, codziennej pracy, jaka jest kolejność i zakres prac na poszczególnych etapach od momentu pierwszego spotkania z klientem do końcowego etapu, czyli uzyskania pięknych, gładkich ścian i sufitów.  

Cóż więc zacznijmy od początku – czyli od gładzi, która jest materiałem budowlanym wiążącym i wypełniającym, opartym głownie na gipsie naturalnym bądź syntetycznym. W swoim składzie może zawierać także trochę kredy, dolomitu i innych materiałów, wypełniaczy mikrocząsteczek. Dzięki takiemu składowi gładź gipsowa charakteryzuje się niezwykłą gładkością i tworzy solidną, idealną powłokę. Oczywistym jest zmieszanie suchej gładzi z wodą, aby otrzymać jednolitą, gładką masę. Można ją wtedy nakładać jedno – lub wielowarstwowo na ściany, sufity i inne powierzchnie, a następnie wyrównywać. Oprócz sypkiej, suchej gładzi można stosować również gotowe masy do bezpośredniego użycia. Gładzie gipsowe nadają się do stosowania w pomieszczeniach suchych oraz wilgotnych – pod warunkiem, że w łazience znajduje się odpowiednia wentylacja. 

Remonty Śląsk - nowoczesne wnętrze

Gładź gipsową stosuje się do prac remontowych i wykończeniowych wewnątrz pomieszczeń. Szczególnie stosowana jest do wygładzania ścian i sufitów, spoinowania płyt kartonowo -gipsowych taśmą zbrojącą, do montażu narożników aluminiowych, niwelowania dużych nierówności i pęknięć na powierzchni tynków, płyt drewnianych, materiałów drewnopochodnych oraz do wyrównywania podłoży z cegły i betonu. Gładzie gipsowe są doskonałą bazą do malowania różnych powierzchni, ponieważ tworzą idealnie gładkie płaszczyzny. Można je nakładać na powierzchnie ręcznie lub natryskowo – przy pomocy odpowiednich maszyn.

Jak każda szanująca się firma remontowa, tak i nasza ma własne pomysły, plan prac i dobór odpowiednich materiałów w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów wykonywanych przez nas zadań, powierzonych nam przez naszych klientów. Poniżej przedstawiamy kolejne etapy prac związanych z wykonywaniem gładzi gipsowych.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie rodzaju tynków występujących na powierzchniach przeznaczonych do prac remontowych, czy są one cementowo – wapienne czy gipsowe. Ta czynność pozwala nam oszacować ilość materiału potrzebnego do prac. Zazwyczaj są to 2 –3 warstwy, natomiast przy starych tynkach najmniej to 3 warstwy. Następnie specjalnym wilgotnościomierzem sprawdzamy, czy tynki są wyschnięte.    

    

Remonty Śląsk - nowoczesne wnętrze

Kolejną czynnością jest zabezpieczenie drzwi, okien, podłóg  przed zabrudzeniami przy użyciu bardzo dobrej jakości taśmy z folią marki Secley, taśmy Blue Dolphin, specjalnych kartonów i foli budowlanej. Szlifowanie tynku to etapktórego nie można pominąć, gdyż pozwala on otworzyć pory z tynku oraz oczyścić z dużych pojedynczych zgrubień. Celem wzmocnienia podłoża, należy je zagruntować środkiem gruntującym dobrej jakości. 

Gruntowanie potrzebne jest dla równomiernego wysychania masy, mniejszego wchłaniania wody oraz przede wszystkim dla lepszej przyczepności gładzi do tynku. W dalszej kolejności wyrównujemy wszelkie rysy, pęknięcia tynku, duże nierówności i dziury. W przypadku dużych uszkodzeń poszerzamy, pogłębiamy ubytki i nakładamy najmocniejszą masę dostępną na rynku z włóknami Vario rigips, co skutkuje tym, iż wypełnienie lepiej przylega do podłoża. W celu wzmocnienia ściany możemy dodatkowo skorzystać z siatki z włókna szklanego. Przy uzupełnianiu większych bruzd w ścianach masę nakładamy warstwowo. W przeciwnym razie mogą powstawać pęknięcia.  Z kolei na pęknięcia tynku stosujemy tę samą masę z włóknami Vario Rigips i nakładamy jeszcze grubą  flizelinę marki Secley. Następną warstwę wypełnia wcześniej wspomniana masa. Jeżeli pęknięcia występują na łączeniach płyt, stosujemy również zaprawę uszczelniającą, natomiast w tych miejscach zatapiamy taśmy amerykańskie TUFF TAPE. Połączenia takimi taśmami są najmocniejsze i stanowią najlepsze rozwiązania w tym zakresie.

Tuż przed samym nałożeniem gładzi musimy oczyścić powierzchnię. z pyłów i zabrudzeń. Następnie mieszamy masę specjalnym mieszadłem marki  Knauf.  Użycie takiego przyboru nie powoduje napowietrzania zaprawy. Bardzo ważnym etapem jest nałożenie pierwszej warstwy gładzi na wybrane powierzchnie. My robimy to maszynowo, przy pomocy agregatu natryskowego używając do tego celu najmocniejszej maszyny dostępnej na rynku typu: Wagner HC950. Korzystamy również z gotowych mas polimerowych: Atlas RapidFluger lsr,Knauf. Drugą warstwę nakładamy również równomiernie   pistoletem natryskowym. Następnie zaciągamy ją piórami marki Olejnik i     L’outil Parfait stosując teleskopowe przedłużki, dlatego pracę wykonuje się dużo szybciej. Do narożników używamy specjalnej kielni marki Marshalltown, której użycie powoduje lepsze rozprowadzenie masy.   

Remonty Śląsk - po skończonym remoncie

Tak przygotowane powierzchnie pozostawiamy na dłuższy czas do wyschnięcia, aby następnie zająć się szlifowaniem gładzi. Ta czynność pozwoli nam uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Wykonujemy to bardzo sprawnie i szybko korzystając z najnowszej na rynku szlifierki do gładzi “żyrafy” Festool LHS  225 z podświetleniem ledowym dla lepszego wykrycia potencjalnych niedociągnięć.“Żyrafa” jest podpięta pod odkurzacz FLEX S44, dzięki czemu uzyskujemy szlifowanie praktycznie bezpyłowe. Narożniki szlifujemy małymi szlifierkami również z podświetleniem tzw. “żelazka” oraz ręcznie gąbkami narożnymi. Następnie sprawdzamy wyszlifowane powierzchnie przy użyciu halogenu 200w, żeby ewentualna nierówność nie umknęła naszej uwadze. Wszystko jest w porządku, więc na wyszlifowaną gładź nakładamy natryskowo farbę podkładową tego samego producenta co gładź. Zawsze pracujemy systemowo, dzięki temu nasze usługi są na najwyższym poziomie i zgodne ze sztuką budowlaną. Po tym podkładowym malowaniu sprzątamy, zrywamy folie z okien i przygotowujemy się do akrylowania naroży. 

     Akrylowanie naroży to kolejna czynność, którą należy wykonać przed właściwym malowaniem. Ma ono na celu zapobiec pojawianiu się pęknięć w rogach oraz daje lepszy efekt wizualny. Akrylowanie okien jest stosowane w przypadku, gdy nie występuje listwa APU dla lepszego efektu wizualnego – powstaje bardzo równa linia odcięcia od farby. Dotarliśmy do końcowego etapu naszej pracy – czyli do malowania. Zaczynamy od ponownego zabezpieczenia powierzchni okien, drzwi, podłóg. Następnie klient decyduje o wyborze farby, którą możemy mu polecić. My pracujemy na farbach pierwszej, drugiej i trzeciej kategorii ścieralności. Najczęściej malujemy farbami marek: TicurillaFlugerCaparol ,które  polecamy naszym zleceniodawcom. Zaczynamy malować od koloru na ścianach, o ile zamawiający życzą sobie inny kolor niż biały. Następnie przyklejamy taśmę z folią marki Secley i malujemy sufity na biało.                                                

    Tym sposobem kończymy naszą pracę. Pozostaje nam tylko posprzątać, zerwać folie i zabezpieczenia. No i gotowe. Mamy nadzieję, że nasi klienci są i będą zadowoleni.